Events Calendar Pro - en to es_ES translation catalogue (827 entries)

en:  and
es_ES:  y

en:  months
es_ES:  mes(es)

[ctx: "Remove" label for selected term.]
en: (remove)
es_ES: (quitar)

[ctx: "onwards" as in "from TIME onwards"]
en: %1$s onwards
es_ES: %1$s en adelante

[ctx: "until" as in "from DATE until DATE"]
en: Until %1$s
es_ES: Hasta %1$s

en: %1$s %2$s
es_ES: %2$s de %1$s

en: %1$s %2$s %3$s. Click to select %4$s.
es_ES: %1$s %2$s %3$s. Haz click para seleccionar este %4$s.

en: %1$s %3$sView %2$s%3$s
es_ES: %1$s %3$sVer %2$s%3$s

en: %1$s Settings
es_ES: Ajustes de %1$s

en: %1$s at %2$s to %3$s at %4$s.
es_ES: %1$s a las %2$s hasta el %3$s a las %4$s.

en: %1$s for week of %2$s
es_ES: %1$s para semana del %2$s

en: %1$s now
es_ES: %1$s ahora

en: %1$s published.
es_ES: %1$s publicado.

en: %1$s saved.
es_ES: %1$s guardado.

en: %1$s to %2$s.
es_ES: %1$s hasta %2$s.

en: %1$s updated.
es_ES: %1$s actualizado.

en: %d instance | %d instances
es_ES[0]: %d instancia
es_ES[1]: %d instancias

en: %d instances of this event have been created through %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more.</a>
es_ES: %d instancias de este evento han sido creados a través de %s. <a href="%s" target="_blank">Más información.</a>

en: %d occurrence | %d occurrences
es_ES[0]: %d occurrencia
es_ES[1]: %d occurrencias

en: %d%% complete
es_ES: %d%% completado

en: %s Details
es_ES: Detalles de %s

en: %s Link
es_ES: Enlace de %s

en: %s draft updated.
es_ES: %s borrador actualizado.

en: %s for week of %s
es_ES: %s para la semana del %s

en: %s published privately.
es_ES: %s publicado de forma privada.

en: %s published.
es_ES: %s publicado.

en: %s reverted to draft.
es_ES: %s revertido a borrador.

en: %s saved.
es_ES: %s guardada.

en: %s scheduled for: %s.
es_ES: %s programada para: %s.

en: %s scheduled.
es_ES: %s programado.

en: %s submitted.
es_ES: %s enviada.

en: %s updated.
es_ES: %s actualizado.

en: &larr; Back to %s
es_ES: &larr; Volver a %s

en: (%s event) | (%s events)
es_ES[0]: (%s evento)
es_ES[1]: (%s eventos)

en: (See all)
es_ES: (Ver todos)

en: + %d More | + %d More
es_ES[0]: + %d más
es_ES[1]: + %d más

en: +1 more | +%s more
es_ES[0]: +1 más
es_ES[1]: + %s más

en: , and
es_ES: , y

en: , and
es_ES: , y

en: 2nd day
es_ES: 2do día

en: 3rd day
es_ES: 3er día

en: 4th day
es_ES: 4to día

en: 5th day
es_ES: 5to día

en: 6th day
es_ES: 6to día

en: 7th day
es_ES: 7mo día

en: <b>%1$s</b> requires <b>PHP %2$s</b> or higher. | <b>%1$s</b> require <b>PHP %2$s</b> or higher.
es_ES[0]: <b>%1$s</b> requiere <b>PHP %2$s</b> or superior.
es_ES[1]: <b>%1$s</b> requieren <b>PHP %2$s</b> or superior.

en: <p>Choose the default venue & organizer. Set default address information to save time when entering a new venue or organizer.</p><p>You can override these settings as you enter a new event.</p>
es_ES: <p>Seleccione el lugar y Speaker a utilizar por defecto. Indique la información a usar por defecto en las de direcciones para ahorrar tiempo al agregar un nuevo lugar u organizador.</p><p>La información presentada podrá ser cambiada cada vez que se incluya un nuevo evento.</p>

en: <span class="tribe-nav-label">Next</span> <span>&raquo;</span>
es_ES: <span class="tribe-nav-label">Siguiente</span> <span>&raquo;</span>

en: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Previous</span>
es_ES: <span>&laquo;</span> <span class="tribe-nav-label">Anterior</span>

en: A link to a particular %s.
es_ES: Un enlace a un %s en particular.

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] day(s), happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite  [count] veces

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description], y se repite  [count] veces

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el [month_day_description], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite  [count] veces

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes, y se repite  [count] veces

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes, y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] month(s) starting on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza el día [month_number] del mes, y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] week(s) starting on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza los [days_of_week], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el [month_day_description] de [month_names] a la hora  [start_time], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, empieza el [month_day_description] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el [month_day_description] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el [month_day_description] de [month_names], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el [month_day_description] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el [month_day_description] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names], y se repite [count] veces

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: A multi-day event every [interval] year(s) starting on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de varios días que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza el día [month_number] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

en: Actions
es_ES: Acciones

en: Add
es_ES: Añadir

en: Add %1$s
es_ES: Agregar %1$s

en: Add Exception
es_ES: Agregar excepción

en: Add Exclusion
es_ES: Agregar exclusion

en: Add More
es_ES: Agregar más

en: Add New
es_ES: Añadir nuevo

en: Add New %1$s on %2$s
es_ES: Añadir nuevo %1$s en %2$s

en: Add New %s
es_ES: Agregar nuevo %s

en: Add Rule
es_ES: Agregar regla

en: Add a filter
es_ES: Agregar un filtro

en: Add additional fields to your event admin pages by configuring the fields and options here. Your custom additional fields then display on the event admin so that anyone creating events can add unique event information such as food options, recommended age groups, or parking details. %s
es_ES: Agregue campos adicionales a las páginas de administración de su evento configurando los campos y opciones aquí. Los campos adicionales personalizados luego se mostrarán en la administración del eventos para que quienquiera que cree eventos pueda agregar información exclusiva del evento, como opciones de comida, grupos de edades recomendados o detalles de estacionamiento. %s

en: Add another
es_ES: Agregar otro

en: Add events to Series
es_ES: Agregar eventos a serie

en: Add field
es_ES: Agregar campo

en: Add more events
es_ES: Agregar más eventos

en: Additional %1$s Fields
es_ES: %1$s campos adicionales

en: Additional Field
es_ES: Campo adicional

en: Additional Fields
es_ES: Campos Adicionales

en: Address
es_ES: Dirección

en: Address:
es_ES: Dirección:

en: Adjust the event start date to change the recurrence pattern.
es_ES: Ajustar la fecha de inicio del evento para cambiar el patrón de recurrencia.

en: Adjust this block’s options under Events → Settings →
es_ES: Ajustar las opciones de este bloque en Eventos → Ajustes →

en: After
es_ES: Después

en: After HTML
es_ES: Después del HTML

en: All
es_ES: Todo

en: All %1$s
es_ES: Todos los %1$s

en: All %1$s %2$s
es_ES: Todas las %2$s de %1$s

en: All %1$s for %2$s
es_ES: Todos %1$s para %2$s

en: All Day
es_ES: Todo el Día

en: All Day.
es_ES: Todo el día.

en: All Events Link
es_ES: Enlace a todos los eventos

en: All day
es_ES: Todo el día

[ctx: All day label for event]
en: All day
es_ES: Todo el día

en: Allow users to decide whether to show all instances of a recurring event on list-style views.
es_ES: Permita al usuario seleccionar si se muestran todas las instancias de un evento recurrente en las vistas de estilo de lista.

en: Allow users to limit list-style views to only show the next event in each Series.
es_ES: Permite a los usuarios limitar las vistas de listado para mostrar solo el evento más próximo en cada serie.

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] day(s) at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] day(s), happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] day(s), repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] day(s), repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] día/s, y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite  [count] veces

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description], y se repite  [count] veces

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] month(s) on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el [month_day_description], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite  [count] veces

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes, y se repite  [count] veces

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes, y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] month(s) on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] mes/es, el día [month_number] del mes, y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] week(s) on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] semana/s, los [days_of_week], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] year(s) on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el [month_day_description] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names] at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names] a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names], y se repite [count] veces

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: An all day event every [interval] year(s) on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento de día entero que tiene lugar cada [interval] año/s, el día [month_number] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

[ctx: An error raised in the context of duplicating an event.]
en: A valid event could not be found.
es_ES: No pudo ser encontrado un evento válido.

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] día/s, comienza a la hora [start_time], y se repite [count] veces

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] día/s, comienza a la hora [start_time], y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] day(s) that begins at [start_time], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] día/s, comienza a la hora [start_time], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description], y se repite  [count] veces

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description], y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on [month_day_description], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el día [month_number] del mes, y se repite  [count] veces

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el día [month_number] del mes, y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] month(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of the month, repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] mes/es, comienza a la hora [start_time] el día [month_number] del mes, y se repite hasta el [series_end_date]

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza a la hora [start_time] los [days_of_week], y se repite [count] veces

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza a la hora [start_time] los [days_of_week], y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] week(s) that begins at [start_time] on [days_of_week], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] semana/s, comienza a la hora [start_time] los [days_of_week], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description] de [month_names], y se repite [count] veces

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on [month_day_description] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora [start_time] el [month_day_description] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], happening [count] times
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora [start_time] el día [month_number] de [month_names], y se repite [count] veces

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating indefinitely
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora [start_time] el día [month_number] de [month_names], y se repite de forma indefinida

en: An event every [interval] year(s) that begins at [start_time] on day [month_number] of [month_names], repeating until [series_end_date]
es_ES: Un evento que tiene lugar cada [interval] año/s, comienza a la hora  [start_time] el día [month_number] de [month_names], y se repite hasta el [series_end_date]

[ctx: An unspecified end date]
en: an unspecified date
es_ES: una fecha no especificada

en: Apr
es_ES: Abr

en: April
es_ES: Abril

en: Are you sure you want to delete this exception?
es_ES: ¿Está seguro que desea eliminar esta excepción?

en: Are you sure you want to delete this exclusion?
es_ES: ¿Seguro que desea eliminar esta exclusión?

en: Are you sure you want to remove this recurrence?
es_ES: ¿Está seguro que desea eliminar esta recurrencia?

en: Are you sure you want to trash all occurrences of these events?
es_ES: ¿Estás seguro de que quieres eliminar todas las ocurrencias de estos eventos?

en: Are you sure you wish to remove this field and its data from all events?
es_ES: ¿Seguro que desea eliminar este campo y todos sus datos en todos los eventos?

[ctx: As in: day 12 of the month]
en: of the month
es_ES: del mes

en: Assign event to series
es_ES: Asignar evento a serie

en: Aug
es_ES: Ago

en: August
es_ES: Agosto

en: Author
es_ES: Autor

en: Automatically remove recurring event instances older than this
es_ES: Eliminar automáticamente los eventos recurrentes más antiguos que esto

en: Background Color
es_ES: Color de fondo

en: Before HTML
es_ES: Antes de HTML

en: Before posting a new thread, please do a search to make sure your issue hasn't already been addressed. When posting please make sure to provide as much detail about the problem as you can (with screenshots or screencasts if feasible), and make sure that you've identified whether a plugin / theme conflict could be at play in your initial message.
es_ES: Antes de publicar un nuevo tema, por favor, hacer una búsqueda para asegurarse de que el problema aún no se ha abordado. Por favor, al publicar asegúrese de proporcionar la mayor cantidad de detalles que pueda sobre el problema (con capturas de pantalla o screencasts si es posible). Asegúrese de que ha identificado un conflicto con un plugin / theme (que podría estar en funcionamiento), y comentelo en su mensaje inicial.

[ctx: Begins the line indicating on which month the event will occur]
en: in
es_ES: en

[ctx: Begins the line indicating what day of the week the event will occur on]
en: On
es_ES: El

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: At
es_ES: Hora

[ctx: Begins the line indicating when a recurrence time starts]
en: From
es_ES: Desde

en: Border Color
es_ES: Color del borde

en: Break from Recurring Event
es_ES: Separar del evento recurrente

en: Break from Series
es_ES: Finalizar con las series

en: Break this event out of its series and edit it independently
es_ES: Separar este evento de su serie y editarlo de forma individual

en: Break this occurrence out of the recurring event and edit it independently
es_ES: Separar esta ocurrencia del evento recurrente y editarla independientemente

en: Cancel
es_ES: Cancelar

en: Categories
es_ES: Categorías

en: Change the default view for Mobile users.
es_ES: Cambiar la vista por defecto para dispositivos moviles.

en: Check this to only show weekdays on Week View. This also affects the Events by Week widget.
es_ES: Marque esta opción para mostrar solo los días de la semana en la vista Semana. Esto también afecta al widget Eventos por semana.

en: Check this to show the After HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el HTML de la siguiente área de texto Abajo de los eventos que se muestran a través de un shortcode.

en: Check this to show the Before HTML from the text area below on events displayed via shortcode.
es_ES: Marque esta casilla para mostrar el HTML de la siguiente área de texto Arriba de los eventos que se muestran a través de un shortcode.

en: Checkbox
es_ES: Casilla

en: City
es_ES: Ciudad

en: Clean up recurring events after
es_ES: Limpiar eventos recurrentes después de

en: Click to toggle datepicker
es_ES: Click para abrir/cerrar el selector de fechas

en: Completed!
es_ES: Completado!

en: Condense events in Series
es_ES: Condensar eventos en las series

[ctx: Confirmation message]
en: Are you sure you want to convert this recurring event instance into a single event? This cannot be undone.
es_ES: ¿Está seguro que desea convertir esta instancia de evento recurrente en un evento único? Esta acción no se puede deshacer.

en: Contact your Host or your system administrator and ask to upgrade to the latest version of PHP.
es_ES: Contáctate con tu Hosting o administrador de sistema y pídele actualizar a la última versión de PHP.

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Organizer View.]
en: %1$s from this %2$s
es_ES: %1$s de este %2$s

[ctx: Content title for the View, displays right above the date selector on the Venue View.]
en: %1$s at this %2$s
es_ES: %1$s en este %2$s

en: Convert this occurrence to a single %1$s.
es_ES: Convertir esta ocurrencia en un solo %1$s.

en: Countdown Completed Text:
es_ES: Texto a mostrar al culminar la cuenta regresiva:

en: Country
es_ES: País

en: Create recurring events in advance for
es_ES: Crear eventos recurrentes por adelantado para

en: Custom
es_ES: Personalizado

en: Custom field count
es_ES: Cantidad de campos personalizados

en: Custom recurrences must have a type selected.
es_ES: Las recurrencias personalizadas deben tener seleccionado un tipo.

en: Custom recurrences must have all data present.
es_ES: Las recuerrencias personalizadas deben incluir todos los datos.

en: Daily
es_ES: Diariamente

en: Date
es_ES: Fecha

en: Date out of range.
es_ES: Fecha fuera de rango.

en: Day
es_ES: Día

en: Dec
es_ES: Dic

en: December
es_ES: Diciembre

en: Default Content
es_ES: Contenido por Defecto

en: Default address
es_ES: Dirección predeterminado

en: Default city
es_ES: Ciudad predeterminada

en: Default country
es_ES: País predeterminado

en: Default mobile view
es_ES: Vista para dispositivos moviles por defecto

en: Default organizer
es_ES: Speaker predeterminado

en: Default phone
es_ES: Teléfono predeterminado

en: Default postal code/zip code
es_ES: Código postal predeterminado

en: Default state/province
es_ES: Provincia/estado predeterminados

en: Default venue
es_ES: Lugar predeterminado

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Delete Recurring Event Permanently
es_ES: Borrar evento recurrente de forma permanente

en: Delete Series Permanently
es_ES: Borrar Serie permanentemente

en: Delete This
es_ES: Eliminar esto

en: Delete all events in this series permanently
es_ES: Borrar todos los eventos de esta serie permanentemente

en: Delete all occurrences of this recurring event permanently
es_ES: Borrar todas las ocurrencias de este evento recurrente de forma permanente

[ctx: Describes a day of the month (e.g. "day 5" or "day 27")]
en: day %1$s
es_ES: día %1$s

en: Description
es_ES: Descripción

en: Descriptions
es_ES: Descripciones

en: Display of %1$s from %2$s
es_ES: Mostrar %1$s desde %2$s

en: Display:
es_ES: Mostrar:

en: Displays a list of upcoming events at a specific venue.
es_ES: Muestra una lista de eventos venideros en un lugar específico.

en: Displays the time remaining until a specified event.
es_ES: Muestra el tiempo faltante para un evento específico.

en: Distance
es_ES: Distancia

en: Distance unit
es_ES: Unidad de distancia

en: Draft
es_ES: Borrador

en: Dropdown
es_ES: Selección

en: Edit %1$s %2$s
es_ES: Editar %1$s %2$s

en: Edit %s
es_ES: Editar %s

en: Edit All
es_ES: Editar todo

en: Edit Future Events
es_ES: Editar eventos futuros

en: Edit Recurring %1$s
es_ES: Editar %1$s Recurrente

en: Edit Recurring Event
es_ES: Editar evento recurrente

en: Edit Series
es_ES: Editar Series

en: Edit Single
es_ES: Edición Individual

en: Edit Upcoming
es_ES: Editar Próximos

en: Edit all events in this series
es_ES: Editar todos los eventos de esta serie

en: Edit all occurrences of this recurring event
es_ES: Editar todas las ocurrencias de este evento recurrente

en: Enable the After HTML (below) on shortcodes.
es_ES: Permitir HTML Abajo de los shortcodes.

en: Enable the Before HTML (below) on shortcodes.
es_ES: Permitir HTML Arriba de los shortcodes.

en: Enable the Events Manager as the default page for viewing Events on the Administration page.
es_ES: Habilita la vista de Gestor de Eventos por defecto para administrar los eventos.

en: End Date
es_ES: Fecha Final

en: Ends
es_ES: Finaliza

en: Enter Location. Search for %s by Location.
es_ES: Ingresa Ubicación. Busca %s por Ubicación.

en: Enter a custom Google Maps API key
es_ES: Introduzca una clave API de Google Maps

en: Enter a search keyword.
es_ES: Introduce una palabra de búsqueda.

en: Enter field label
es_ES: Introducir etiqueta de campo

en: Enter the format to use for week days. Used when showing days of the week in Week view. Example: %1$s
es_ES: Introduzca el formato a utilizar para los días de semana. Se utiliza cuando se muestran los días de la semana en la vista Semana. Ejemplo: %1$s

en: Enter your API Key
es_ES: Introduzca la clave API

en: Event Cats
es_ES: Categorías del Evento

en: Event Cost
es_ES: Precio del Evento

en: Event Details
es_ES: Detalles del evento

en: Event Series Recurrence Day of Week
es_ES: Día de la semana de la repetición de la serie de eventos

en: Event will not occur:
es_ES: El evento no se realizará:

en: Event:
es_ES: Evento:

en: Events Countdown
es_ES: Cuenta Regresiva a Eventos

en: Events Featured Venue
es_ES: Eventos Resaltados por Lugar

en: Events List
es_ES: Lista de Eventos

en: Events Manager
es_ES: Gestor de Eventos

en: Events:
es_ES: Eventos:

en: Every
es_ES: Cada

en: Exception ends
es_ES: La excepción finaliza

en: Expected an array but received a variable of type '%s'
es_ES: Se esperaba una matriz pero se recibió una variable de tipo '%s'

en: Featured
es_ES: Destacado

en: February
es_ES: Febrero

en: Field Label
es_ES: Etiqueta del Campo

en: Field Type
es_ES: Tipo de Campo

en: Fifth
es_ES: Quinto

en: Filters
es_ES: Filtros

en: First
es_ES: Primer

en: Fix geolocation data
es_ES: Corregir los datos de geolocalización

en: Fix venues data
es_ES: Corregir los datos de lugares

en: Fixed geolocation data for %d venues
es_ES: Se arreglaron los datos de geolocalzación de %d lugar(es)

en: Fourth
es_ES: Cuarto

en: Frequency of recurring event must be a number
es_ES: La frecuencia del evento recurrente debe ser un número

en: Friday
es_ES: Viernes

en: From
es_ES: Desde

en: Front-end Condense Events Series toggle
es_ES: Conmutador para condensar los eventos de las series en la vista pública

en: Front-end recurring event instances toggle
es_ES: Mostrar/ocultar instancias de eventos recurrentes en la interfaz de usuario

en: Future Event
es_ES: Evento futuro

en: Generate JSON-LD data
es_ES: Generar datos JSON-LD

en: Get %1$s
es_ES: Obtener %1$s

en: Get Directions
es_ES: Cómo llegar

en: Happens
es_ES: Se repite

[ctx: Header for the organizer settings section header]
en: Organizers
es_ES: Speakers

en: Hide
es_ES: Ocultar

en: Hide Details
es_ES: Ocultar detalles

en: Hide Recurring %s
es_ES: Ocultar %s recurrentes

en: Hide location search
es_ES: Ocultar la búsqueda de localización

en: Hide related events
es_ES: Ocultar eventos relacionados

en: Hide this widget if there are no upcoming events
es_ES: Ocultar este widget si no hay eventos próximos

en: Hide weekends on Week View
es_ES: Ocultar fines de semana en Vista Semanal

en: Highlight Color:
es_ES: Color de resaltador:

en: Hooray!
es_ES: Bravo!!

en: Horizontal Layout
es_ES: Diseño horizontal

en: If fields are left empty when they're submitted, automatically fill them in with these values.
es_ES: Si los campos quedan vacíos al enviarlos, llenarlos automáticamente con estos valores.

en: If this is your first time using The Events Calendar Pro, you're in for a treat and are already well on your way to creating a first event. Here are some basics we've found helpful for users jumping into it for the first time:
es_ES: Si esta es la primera vez que utiliza The Events Calendar Pro, está de enhorabuena y en el buen camino para crear un primer evento. Aquí están algunos fundamentos que encontramos útiles para los usuarios que dan el salto por primera vez:

en: Ignored
es_ES: Ignorado

en: In a location
es_ES: En un lugar

en: Include this field on all new events in the Gutenberg block editor
es_ES: Incluir este campo en todos los eventos nuevos creados con el editor de bloque de Gutenberg

en: Is
es_ES: Es

en: Is Not
es_ES: No Es

en: Jan
es_ES: Ene

en: January
es_ES: Enero

[ctx: Joins the last item in a list of items (i.e. the "and" in Monday, Tuesday, and Wednesday)]
en: and
es_ES: y

en: July
es_ES: Julio

en: June
es_ES: Junio

en: Kilometers
es_ES: Kilómetros

[ctx: Label for an all-day event.]
en: All day
es_ES: Todo el día

[ctx: Label for link to map view.]
en: View %1s.
es_ES: Ver %1s.

[ctx: Label for option to set a custom color.]
en: Custom
es_ES: Personalizado

[ctx: Label for the default option.]
en: Use Event Bar Color
es_ES: Utilizar el color de la barra de eventos

[ctx: Label for the event archive email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
es_ES: Mostrar correo electrónico en la página del %1$s

[ctx: Label for the event single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
es_ES: Mostrar el número de teléfono en la página del %1$s

[ctx: Label for the map pin control]
en: Map Pin
es_ES: Pin en el mapa

[ctx: Label for the organizer single email visibility setting]
en: Show email on %1$s single
es_ES: Mostrar correo electrónico en la página del %1$s

[ctx: Label for the organizer single phone number visibility setting]
en: Show phone number on %1$s single
es_ES: Mostrar el número de teléfono en la página del %1$s

en: Labels
es_ES: Etiquetas

en: Last
es_ES: Último

en: Latitude
es_ES: Latitud

en: Layout:
es_ES: Diseño:

en: Link Color
es_ES: Color de enlace

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Back to Manager
es_ES: Volver al Gestor

[ctx: Link ot the Events Manager page]
en: Manager
es_ES: Gestor

en: List
es_ES: Lista

en: Loading...
es_ES: Cargando...

en: Location
es_ES: Localización

en: Longitude
es_ES: Longitud

en: Map
es_ES: Mapa

en: Map of %1$s from %2$s
es_ES: Mapa de %1$s desde %2$s

en: Map view search distance limit
es_ES: Limite de búsqueda en la vista de Mapa

en: March
es_ES: Marzo

en: Match all
es_ES: Todos concuerden

en: Match any
es_ES: Concuerde cualquiera

en: Miles
es_ES: Millas

en: Mini Calendar
es_ES: Mini Calendario

en: Monday
es_ES: Lunes

en: Monthly
es_ES: Mensual

en: Monthly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
es_ES: Repeticiones mensuales personalizadas no pueden tener un guión como el dia en que ocurre.

en: Move all events in this series to the Trash
es_ES: Mover todos los eventos de esta serie a la Papelera

en: Near
es_ES: Cerca

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Next %1$s
es_ES: %1$s siguientes

en: Next Event
es_ES: Próximo Evento

en: Next day
es_ES: Siguiente día

en: Next month
es_ES: Próximo mes

en: Next week
es_ES: Semana siguiente

en: No Default
es_ES: Sin opción predeterminada

en: No default set
es_ES: No hay valor predeterminado

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong> this week. Try searching another week.
es_ES: No se han encontrado resultados para %1$s en o cerca de <strong>"%2$s"</strong> para esta semana. Intenta buscar otra semana.

en: No results were found for %1$s in or near <strong>"%2$s"</strong>.
es_ES: No se han encontrado resultados para %1$s en o cerca de <strong>"%2$s"</strong>.

en: No results were found for this week. %1$s
es_ES: No se encontraron resultados para esta semana. %1$s

en: No results were found for this week. Try searching another week.
es_ES: No se han encontrado resultados para esta semana. Intente buscar otra semana.

en: No saved organizers yet.
es_ES: No hay organizadores guardados todavía.

en: No saved venues yet.
es_ES: No hay lugares guardados todavía.

en: None
es_ES: Ninguna

en: Not an event post.
es_ES: No es una entrada de evento.

[ctx: Notes on recommended image size for map pins.]
en: Google recommends a marker no more than 80px tall.
es_ES: Google recomienda un marcador de no más de 80px de altura.

en: November
es_ES: Noviembre

en: Number of events to list below the mini calendar:
es_ES: Cantidad de eventos para mostrar debajo del mini calendario:

en: Number of events to show per day:
es_ES: Numero de eventos a mostrar por día:

en: Number of events to show:
es_ES: Número de eventos a mostrar:

en: October
es_ES: Octubre

en: On
es_ES: El

en: On &#8220;Future Event&#8221; type of countdown, it will go to the next event after the current event starts.
es_ES: Una vez que el evento actual comienza en el tipo de cuenta regresiva &#8220;Evento futuro&#8221;, esta pasará al próximo evento.

en: On &#8220;Next Event&#8221; type of countdown, this text will only show when there are no events to show.
es_ES: En el tipo de cuenta regresiva &#8220;Próximo evento&#8221;,este texto solo se mostrará cuando no haya eventos para mostrar.

en: On and After
es_ES: Ahora y Después

en: On and Before
es_ES: En y antes

en: On the
es_ES: En el

en: Once
es_ES: Una vez

en: One all day event on [single_date]
es_ES: Un evento de día entero que comienza el [single_date]

en: One all day event on [single_date] at [start_time]
es_ES: Un evento de día entero que comienza el [single_date] a la hora [start_time]

en: One country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom. <br> (Replaces the default list.)
es_ES: Un país por línea con el siguiente formato: <br>US, Estados Unidos <br> VE, Venezuela. <br> (Reemplaza la lista por defecto.)

en: One event on [single_date] at [start_time]
es_ES: Un evento que comienza el [single_date] a la hora [start_time]

en: One multi-day event starting on [single_date]
es_ES: Un evento de varios días que comienza el [single_date]

en: One multi-day event starting on [single_date] at [start_time]
es_ES: Un evento de varios días que comienza el [single_date] a la hora [start_time]

en: One per line
es_ES: Uno por línea

en: Options
es_ES: Opciones

en: Options (one per line)
es_ES: Opciones (una por línea)

en: Options selected here will override what was selected in the "General Theme" and "Global Elements" sections
es_ES: Las opciones seleccionadas aquí sobrescribirán lo que seleccionó en el "Tema general" y en las secciones de "Elementos globales"

en: Organizer
es_ES: Speaker

en: Organizer scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview organizer</a>
es_ES: Agenda del Speaker: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Previsualizar Speaker</a>

en: Other
es_ES: Otro

en: Otherwise, if you're feeling adventurous, you can get started by heading to the Events menu and adding your first event.
es_ES: De lo contrario, si tiene espíritu de aventura, usted puede comenzar por la sección del menú Eventos y añadir su primer evento.

en: Our number one goal is helping you succeed, and to whatever extent possible, we'll help troubleshoot and guide your customizations or tweaks. While we won't build your site for you, and we can't guarantee we'll be able to get you 100% integrated with every theme or plugin out there, we'll do all we can to point you in the right direction and to make you -- and your client, as is often more importantly the case -- satisfied.
es_ES: Nuestro principal objetivo es ayudarle a tener éxito, y en la medida de lo posible le ayudaremos a solucionar problemas y guiar sus personalizaciones o ajustes. Si bien no vamos a construir su sitio web por usted y no podemos garantizar que seremos capaces de conseguir que se integre al 100% con cada theme o plugins existentes, vamos a hacer todo lo que podamos para señalarle la dirección correcta y hacer que usted - y su cliente, como es a menudo más importante aún el caso - queden satisfechos.

en: Parent %1$s %2$s
es_ES: %2$s de %1$s padre

en: Parent %1$s %2$s:
es_ES: %2$s de %1$s padre:

[ctx: Parenthetical text for the link to the entire series.]
en: (See All)
es_ES: (Ver Todos)

en: Pending
es_ES: Pendiente

en: Phone
es_ES: Teléfono

en: Phone number
es_ES: Número de teléfono

en: Photo Background Color
es_ES: Color de fondo de foto

en: Photo View
es_ES: Vista de foto

[ctx: Plugin A "and" Plugin B]
en:  and
es_ES:  y

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Categories
es_ES: Categorías

[ctx: Plural name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
es_ES: categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Categories
es_ES: Categorias

[ctx: Plural name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: categories
es_ES: categorias

en: Postal Code
es_ES: Código Postal

en: Prev
es_ES: Anterior

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Previous %1$s
es_ES: %1$s anteriores

en: Previous month
es_ES: Mes anterior

en: Previous week
es_ES: Semana anterior

en: Price
es_ES: Precio

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "day" in "day 12 of the month"]
en: day
es_ES: día

[ctx: Qualifying the "different day". Example: "the" in "the first Friday"]
en: the
es_ES: el

en: Radio Buttons
es_ES: Botones tipo Radio

en: Read more
es_ES: Leer más

en: Recurrence Count
es_ES: Número de recurrencias

en: Recurrence Description
es_ES: Descripción de repetición

en: Recurrence Description:
es_ES: Descripción de la recurrencia:

en: Recurrence End Date
es_ES: Fecha de finalización de la recurrencia

en: Recurrence Rules
es_ES: Reglas de recurrencia

en: Recurrence meta should not be empty.
es_ES: La meta de recurrencia no debe estar vacía.

en: Recurring
es_ES: Recurrente

en: Recurring %1$s.
es_ES: %1$s recurrentes.

en: Recurring %s
es_ES: %s recurrente

en: Recurring %s:
es_ES: %s recurrentes:

en: Recurring Events Active
es_ES: Eventos recurrentes activos

en: Recurring event data is still being generated for this event. Don&#146;t worry, you can safely navigate away &ndash; the process will resume in a bit in the background.
es_ES: La información del evento recurrente todavía está siendo generada para este evento. No se preocupe, usted podrá abandonar esta página y el proceso se resumirá luego en segundo plano.

en: Recurring event ends
es_ES: El evento recurrente finaliza

en: Recurring event ends on this date
es_ES: El evento recurrente finaliza en esta fecha

en: Recurring event instances
es_ES: Instancias del evento recurrente

en: Recurring events will be created this far in advance
es_ES: Los eventos recurrentes se crearán con esta antelación

en: Related %s
es_ES: %s Relacionados

en: Related Events
es_ES: Eventos Relacionados

en: Remove
es_ES: Remover

en: Remove related events from the single event view (with classic editor)
es_ES: Elimina los eventos relacionados de la página del evento (con editor clásico)

en: Restore Recurring Event
es_ES: Restaurar evento recurrente

en: Restore Series
es_ES: Restaurar Serie

en: Restore all events in this series from the Trash
es_ES: Restaurar todos los eventos de esta serie de la Papelera

en: Restore all occurrences of this recurring event from the Trash
es_ES: Restaurar todas las ocurrencias de este evento recurrente desde la papelera

en: Saturday
es_ES: Sábado

en: Schedule multiple events
es_ES: Programar varios eventos

en: Search
es_ES: Buscar

en: Search %1$s %2$s
es_ES: Buscar %2$s de %1$s

en: Search %s
es_ES: Buscar %s

en: Search events
es_ES: Buscar eventos

en: Second
es_ES: Segundo

en: Select a State
es_ES: Selecione un Estado

en: Select a Taxonomy Term
es_ES: Seleccionar un término de taxonomía

en: Select date.
es_ES: Seleccionar fecha.

[ctx: Separator for event organizers in events list widget.]
en: and
es_ES: y

en: September
es_ES: Septiembre

en: Series ends
es_ES: Fin de la serie

en: Series ends on this date
es_ES: La serie finaliza en esta fecha

en: Set the distance that the location search covers (find events within X distance units of location search input).
es_ES: Indique la distancia que la búsqueda de localizaciones puede cubrir (Buscar eventos a X unidades de distancia del sitio introducido en la busqueda)

en: Settings
es_ES: Ajustes

en: Show
es_ES: Mostrar

en: Show Details
es_ES: Mostrar detalles

en: Show only the first instance of each recurring event (only affects list-style views).
es_ES: Mostrar sólo la primera instancia de cada evento recurrente (sólo afecta a vistas de estilo de lista).

en: Show only the next event in each Series (only affects list-style views).
es_ES: Mostrar solo el evento más próximo en cada serie (solo afecta a las vistas de estilo de lista)

en: Show seconds?
es_ES: Mostrar segundos?

en: Single Event
es_ES: Evento Individual

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label]
en: Category
es_ES: Categoría

[ctx: Singular name of Organizer Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
es_ES: categoría

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label]
en: Category
es_ES: Categoria

[ctx: Singular name of Venue Category, without the Linked Post label, for rewrite purposes.]
en: category
es_ES: categoria

en: Sold out
es_ES: Agotado

en: Some additional field data still needs to be updated (unfortunately, we were unable to continue to update things automatically).
es_ES: Algunos de los datos de campo adicionales aún deben ser actualizados (lamentablemente, no pudimos seguir actualizando cosas automáticamente).

en: Split the series in two at this point, creating a new series out of this and all subsequent events
es_ES: Dividir la serie en dos en este punto, creando una nueva serie a partir de éste y todos los eventos posteriores

en: Start Date
es_ES: Fecha Inicio

en: State (US) Or Province (Int)
es_ES: Estado (US) o Provincia (Int)

en: Street
es_ES: Calle

en: Summary
es_ES: Resumen

en: Summary of %1$s from %2$s
es_ES: Resumen de %1$s desde %2$s

en: Sunday
es_ES: Domingo

en: Support
es_ES: Soporte

en: Tags
es_ES: Etiquetas

en: Text
es_ES: Texto

en: Text Area
es_ES: Área de texto

en: Thanks for buying Events Calendar PRO! From all of us at The Events Calendar, we sincerely appreciate it. If you're looking for help with Events Calendar PRO, you've come to the right place. We are committed to helping make your calendar be spectacular... and hope the resources provided below will help get you there.
es_ES: ¡Gracias para comprar Events Calendar PRO! Todos los que formamos parte de The Events Calendar lo apreciamos sinceramente. Si estás buscando ayuda para usar The Events Calendar, has venido al lugar correcto. Nos comprometemos a hacer que tu calendario sea espectacular... y esperamos que los recursos proporcionados a continuación te ayuden a conseguir tu objetivo.

[ctx: The "week of" header]
en: Week of %s
es_ES: Semana del %s

en: The Events Calendar Pro
es_ES: The Events Calendar PRO

en: The Events Calendar Pro, a premium add-on to the open source The Events Calendar plugin (required), enables recurring events, custom attributes, venue pages, new widgets and a host of other premium features.
es_ES: The Events Calendar PRO, una extensión premium para el plugin de código libre The Events Calendar (obligatorio), habilita los eventos recurrentes, atributos personalizados, páginas de lugares, nuevos widgets y una serie de nuevas funcionalidades premium.

[ctx: The View Selector background color setting label.]
en: View Dropdown Background Color
es_ES: Mostrar el color del fondo desplegable

[ctx: The abbreviated seconds duration label]
en: secs
es_ES: segs

[ctx: The archive for events for multiple organizers, "/organizers/" URL string component.]
en: organizers
es_ES: speaker

[ctx: The archive for events for multiple venue, "/venues/" URL string component.]
en: venues
es_ES: lugares

en: The current default address is: %s
es_ES: La dirección predeterminada actual es: %s

en: The current default city is: %s
es_ES: La ciudad predeterminada actual es: %s

en: The current default country is: %s
es_ES: El país predeterminado actual es: %s

en: The current default organizer is: %s
es_ES: El speaker predeterminado actual es: %s

en: The current default phone is: %s
es_ES: El teléfono predeterminado actual es: %s

en: The current default postal code/zip code is: %s
es_ES: El código postal predeterminado actual es: %s

en: The current default state/province is: %s
es_ES: La provincia o estado predeterminado actual es: %s

en: The current default venue is: %s
es_ES: El lugar predeterminado actual es: %s

[ctx: The days duration label]
en: days
es_ES: días

[ctx: The default text label for the "today" button on the Week View.]
en: This Week
es_ES: Esta semana

[ctx: The default title of the Month Widget.]
en: Events Calendar
es_ES: Calendario Mensual

en: The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently from the original series.
es_ES: El evento seleccionado y todos los eventos posteriores de la serie se separarán en una nueva serie de eventos que podrá editar independientemente de la serie original.

en: The first four fields accept the date format options available to the PHP %1$s function. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.
es_ES: Los primeros cuatro campos aceptan las opciones de formato de fecha disponibles para la función PHP %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Aprende a crear tu propio formato de fecha aquí</a>.

[ctx: The first-letter abbreviation for Friday]
en: F
es_ES: V

[ctx: The first-letter abbreviation for Monday]
en: M
es_ES: L

[ctx: The first-letter abbreviation for Sunday]
en: S
es_ES: D

[ctx: The first-letter abbreviation for Thursday]
en: T
es_ES: J

[ctx: The first-letter abbreviation for Tuesday]
en: T
es_ES: M

[ctx: The first-letter abbreviation for Wednesday]
en: W
es_ES: M

[ctx: The hours duration label]
en: hours
es_ES: horas

[ctx: The label for the field of the title of the Featured Venue Widget.]
en: Title:
es_ES: Título:

[ctx: The label for the layout field of the Week Widget.]
en: Layout:
es_ES: Disposición:

[ctx: The label for the option to enable website display in the List Widget.]
en: Website
es_ES: Web

[ctx: The label for the option to filter the List Widget events via a taxonomy.]
en: Add a filter:
es_ES: Agregar un filtro:

[ctx: The label for the option to hide the Featured Venue Widget if no upcoming events.]
en: Hide this widget if there are no upcoming events.
es_ES: Oculta este widget si no hay eventos para mostrar.

[ctx: The label for the title field of the Countdown Widget.]
en: Title:
es_ES: Título:

[ctx: The label for the title field of the Month Widget.]
en: Title:
es_ES: Título:

[ctx: The label for the title field of the Week Widget.]
en: Title:
es_ES: Título:

[ctx: The label for the type field of the Countdown Widget.]
en: Countdown to:
es_ES: Cuenta regresiva a:

[ctx: The label shown when no Series is available for selection.]
en: Create or Find a Series
es_ES: Crear o buscar una Serie

en: The latitude and longitude for your venue could not be fetched. The Google Maps API daily query limit has been reached!. %1$s
es_ES: No se pudo obtener la latitud y longitud para su lugar. ¡Se ha alcanzado el límite de consulta diario de API de Google Maps! %1$s

[ctx: The name of the Events By Week Widget.]
en: %1$s By Week
es_ES: %1$s por semana

[ctx: The name of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
es_ES: %1$s Calendario

en: The number of events to display per page in List, Map, Photo, and Summary View.
es_ES: El número de eventos que se mostrarán por página en las vistas de lista, mapa, foto y resumen.

[ctx: The plural case for "years" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 3 years"]
en: years
es_ES: años

[ctx: The singular case for "year" in the recurrence rules of an event, e.g. "Every 1 year"]
en: year
es_ES: año

[ctx: The template of the message displayed to inform the user of the redirection to a new Occurrence.]
en: %1$d occurrences of this event have been updated. You will be redirected to the occurrence on %2$s.
es_ES: Se han actualizado %1$d ocurrencias de este evento. Se le redirigirá a la ocurrencia en %2$s.

[ctx: The text label for the Map View.]
en: Map
es_ES: Mapa

[ctx: The text label for the Photo View.]
en: Photo
es_ES: Foto

[ctx: The text label for the Summary View.]
en: Summary
es_ES: Resumen

[ctx: The text label for the Week View.]
en: Week
es_ES: Semana

[ctx: The title for the meta data section of the List Widget.]
en: Display:
es_ES: Mostrar:

[ctx: The title for the selected taxonomy section of the List Widget.]
en: Filters:
es_ES: Filtros:

[ctx: The title of the Month Widget.]
en: %1$s Calendar
es_ES: Calendario de %1$s

en: There was an error while trying to fix the Venues geolocation information: %s
es_ES: Se produjo un error al intentar corregir la información de geolocalización de los lugares: %s

en: These changes will affect this %1$s and all following %2$s
es_ES: Estos cambios afectarán a este %1$s y a todos los siguientes %2$s

en: Third
es_ES: Tercer

en: This %1$s
es_ES: Este %1$s

en: This %1$s does not have a mappable address.
es_ES: Este %1$s no tiene una dirección mapeable.

en: This action cannot be undone.
es_ES: Esta acción no se puede deshacer.

en: This and following %1$s
es_ES: Este y los siguientes %1$s

en: This event’s recurrence rules were created in the block editor. Please use the block editor to make any further changes.
es_ES: Las reglas de recurrencia de este evento fueron creadas en el editor de bloque. Por favor utiliza el editor de bloque para realizar cualquier cambio.

en: This section contains information on the Events Calendar PRO Plugin.
es_ES: Esta sección contiene información sobre el plugin Events Calendar PRO.

en: This setting applies to all of the venues added to the event.
es_ES: Este ajuste aplica a todos los lugares agregados al evento.

en: Thursday
es_ES: Jueves

en: Time
es_ES: Hora

en: Times:
es_ES: Veces:

en: Title
es_ES: Título

en: Title:
es_ES: Título:

en: To allow better control over dates, advanced security improvements and performance gain.
es_ES: Para permitir mejor control sobre las fechas, mejoras de seguridad avanzadas y mejor performance.

en: To begin using Events Calendar Pro, please install the latest version of
es_ES: Para empezar a usar Events Calendar PRO, por favor instala la última versión de

en: Toggle multiday %s
es_ES: Activar/Desactivar %s de múltiples días

en: Trash Series
es_ES: Eliminar Serie

en: Trashed
es_ES: Descartado

en: Tuesday
es_ES: Martes

en: Type:
es_ES: Tipo:

en: Type: %s %s
es_ES: Tipo: %s %s

en: Unable to continue processing recurring event data. Please reload this page to continue/try again.
es_ES: No es posible continuar procesando la información del evento recurrente. Por favor recargue esta página para continuar/intentar nuevamente.

en: Unique recurring count
es_ES: Cantidad única de recurrentes

en: Use Default View
es_ES: Usar vista por defecto

en: Use a custom list of countries
es_ES: Usar una lista de paises personalizada

en: Use a search keyword to only show matching events.
es_ES: Utilice una palabra clave de búsqueda para mostrar solo los eventos coincidentes.

en: Use date:
es_ES: Usar fecha:

en: Use in Block Editor
es_ES: Usar en el Editor de Bloques

en: Use latitude + longitude
es_ES: Usar latitud + longitud

en: Use pattern:
es_ES: Usar patrón:

en: Use this field if you want to override the auto-generated descriptions of event recurrence
es_ES: Use este campo si desea sobrescribir las descripciones de la recurrencia del evento generadas automáticamente

[ctx: Used when displaying the word "day" in "the last day" or "the first day"]
en: day
es_ES: día

[ctx: Used when displaying the word "days" in e.g. "every 3 days"]
en: days
es_ES: días

[ctx: Used when displaying the word "month" in e.g. "every month"]
en: month
es_ES: mes

[ctx: Used when displaying the word "months" in e.g. "every 3 months"]
en: months
es_ES: meses

[ctx: Used when displaying the word "week" in "the last week" or "the first week"]
en: week
es_ES: semana

[ctx: Used when displaying the word "weeks" in e.g. "every 3 weeks"]
en: weeks
es_ES: semanas

[ctx: Used when displaying the word "year" in e.g. "every year"]
en: year
es_ES: año

[ctx: Used when displaying the word "years" in e.g. "every 2 years"]
en: years
es_ES: años

[ctx: Used when displaying: "the fifth Monday" or "the fifth day"]
en: the fifth %1$s
es_ES: el quinto %1$s

[ctx: Used when displaying: "the first Monday" or "the first day"]
en: the first %1$s
es_ES: el primer %1$s

[ctx: Used when displaying: "the fourth Monday" or "the fourth day"]
en: the fourth %1$s
es_ES: el cuarto %1$s

[ctx: Used when displaying: "the last Monday" or "the last day"]
en: the last %1$s
es_ES: el último %1$s

[ctx: Used when displaying: "the second Monday" or "the second day"]
en: the second %1$s
es_ES: el segundo %1$s

[ctx: Used when displaying: "the third Monday" or "the third day"]
en: the third %1$s
es_ES: el tercero %1$s

en: Venue
es_ES: Lugar

en: Venue Latitude
es_ES: Latitud del lugar

en: Venue Longitude
es_ES: Longitud del lugar

en: Venue Overwrite Coordinates
es_ES: Coordenadas de reemplazo de lugar

en: Venue Title
es_ES: Título del lugar

[ctx: Venue count suffix]
en: +%d more
es_ES: +%d más

en: Venue scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview venue</a>
es_ES: Lugar previsto para: <strong>%1$s</ strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Previsualizar lugar</ a>

en: Venue:
es_ES: Lugar:

en: Version 1
es_ES: Versión 1

en: Vertical Layout
es_ES: Diseño vertical

en: View %s Details
es_ES: Ver detalles del %s

en: View All Add-Ons
es_ES: Ver todos los Add-Ons

en: View More
es_ES: Mostrar más

en: We need to update the additional field data for some of your events.
es_ES: Necesitamos actualizar los datos de campo adicionales para algunos de los eventos.

en: We recommend a 16:9 aspect ratio for featured images.
es_ES: Recomendamos una relación de aspecto de 16:9 para las imágenes destacadas.

en: We will use the Google Maps API to get that information. Doing this may take a while (approximately 1 minute for every 200 venues).
es_ES: Usaremos la API de Google Maps API para obtener esa información. Esta acción puede tardar unos instantes (1 minuto aproximadamente cada 200 lugares)

en: Wednesday
es_ES: Miércoles

en: Week
es_ES: Semana

en: Week day format
es_ES: Formato del día de la semana

en: Week of %s
es_ES: Semana de %s

en: Weekly
es_ES: Semanal

en: When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use their original URLs will receive a 404 not found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to set up and manage redirects.
es_ES: Cuando separes los eventos de una serie, sus URLs cambiarán, por lo que cualquier usuario que intente utilizar sus URLs originales recibirá un error 404. Si esto te preocupa, considera el uso de un plugin adecuado para configurar y gestionar las redirecciones.

en: Which month will the event recur in?
es_ES: ¿En qué mes se repite el evento?

en: Yearly
es_ES: Anual

en: Yearly custom recurrences cannot have a dash set as the day to occur on.
es_ES: Repeticiones anuales personalizadas no pueden tener un guión como el dia que ocurre.

en: Yearly custom recurrences with a different day must have either a date or day specified.
es_ES: Las repeticiones personalizadas anuales con un día diferente deben tener una fecha o un día especificados.

en: Years
es_ES: Años

en: Yes
es_ES: Si

en: You are about to break this event out of its series.
es_ES: Estás a punto de romper este evento fuera de su serie.

en: You are about to break this event out of its series.
    
    You will be able to edit it independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
es_ES: Está a punto de separar este evento de su serie.
    
    Podrá editarlo de forma independiente de la serie original.
    
    Esta acción no se puede deshacer.
    
    Cuando se separa un evento de una serie, su URL cambia, de modo que si un usuario desea usar la URL original, recibirá la respuesta de error 404 No encontrado. Si esto le preocupa, considere usar un plugin apropiado para configurar y administrar los redireccionamientos.

en: You are about to split this series in two.
es_ES: Estás a punto de dividir esta serie en dos.

en: You are about to split this series in two.
    
    The event you selected and all subsequent events in the series will be separated into a new series of events that you can edit independently of the original series.
    
    This action cannot be undone.
    
    When you break events from a series their URLs will change, so any users trying to use the original URLs will receive a 404 Not Found error. If this is a concern, consider using a suitable plugin to setup and manage redirects.
es_ES: Está a punto de dividir esta serie en dos.
    
    El evento que seleccionó y todos los eventos subsiguientes de la serie serán separados para formar una nueva serie de eventos que se podrá editar de forma independiente de la serie original.
    
    Esta acción no se puede deshacer.
    
    Cuando se separan eventos de una serie, su URL cambia, de modo que si un usuario desea usar la URL original, recibirá la respuesta de error 404 No encontrado. Si esto le preocupa, considere usar un plugin apropiado para configurar y administrar los redireccionamientos.

en: You are currently editing all events in a recurring series.
es_ES: En este momento está editando todos los eventos en una serie recurrente.

en: You can use this setting to set specific, individual defaults for any new Venue you create (these will not be used for your default venue).
es_ES: Puede usar esta opción para indicar valores predeterminados específicos para crear nuevos lugares  (éstos no serán utilizados para el lugar predeterminado)

en: You have venues for which we don't have geolocation data.
es_ES: Hay lugares para los que no tenemos datos de geolocalización.

en: You have venues for which we don't have geolocation information. <a href='%s'>Click here to generate it</a>.
es_ES: Tienes lugares de los cuales no se tiene información de geolocalización. <a href='%s'>haga click en este enlace para generarla</a>.

en: You must select a recurrence end date
es_ES: Usted debe elegir una fecha final para la recurrencia

en: You will be able to edit it independently from the original series.
es_ES: Podrás editarlo independientemente de la serie original.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process.
es_ES: Tu sitio ahora utiliza el sistema de eventos periódicos actualizado. Consulta el informe a continuación para saber cómo se pueden haber ajustado tus eventos durante el proceso de migración.

en: Your site is now using the upgraded recurring events system. See the report below to learn how your events may have been adjusted during the migration process. Go ahead and %1$scheck out your events%2$s or %3$sview your calendar.%2$s
es_ES: Tu sitio ahora utiliza el sistema de eventos periódicos actualizado. Consulta el informe a continuación para saber cómo se pueden haber ajustado tus eventos durante el proceso de migración. Continúa y %1$sconsulta%2$s tus eventos o %3$sve tu calendario.%2$s

en: a different day:
es_ES: un día distinto:

en: a different time:
es_ES: una hora distinta:

[ctx: additional field update]
en: All fields have been updated!
es_ES: Todos los campos han sido actualizados!

[ctx: additional field update]
en: An unexpected error stopped the update from completing.
es_ES: Un error inesperado no permitió finalizar la actualización.

[ctx: additional field update]
en: Working&hellip;
es_ES: Trabajando&hellip;

[ctx: additional fields update trigger]
en: Click here to run the updater.
es_ES: Pulse aquí para iniciar el actualizador.

en: after
es_ES: después

en: all
es_ES: todos

en: all day
es_ES: todo el día

en: and
es_ES: y

[ctx: custom monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly (custom)
es_ES: mensualmente (modificado)

[ctx: custom recurrence time separator]
en: to
es_ES: a

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: on the
es_ES: en el

[ctx: custom recurrence time/date separator]
en: the
es_ES: el

[ctx: custom weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly (custom)
es_ES: semanalmente (modificado)

[ctx: custom yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly (custom)
es_ES: anualmente (modificado)

en: daily
es_ES: diariamente

[ctx: daily option for recurrence rule type dropdown]
en: daily
es_ES: diariamente

en: day
es_ES: día

en: days
es_ES: días

[ctx: debug geodata]
en: Geocode request failed (%1$s - %2$s)
es_ES: La solicitud de geocoding falló (%1$s - %2$s)

[ctx: debug recurrence]
en: Invalid instance of a recurring event was requested (%1$s) redirecting to %2$s
es_ES: Se solicitó una instancia de un evento recurrente inválida (%1$s) redireccionando a %2$s

[ctx: debug recurrence]
en: Unknown
es_ES: Desconocido

[ctx: debug recurrence]
en: incorrect slug
es_ES: slug incorrecto

[ctx: debug recurrence]
en: invalid date
es_ES: fecha incorrecta

[ctx: dialog description for this and following events]
en: These changes will affect this event and all following %s
es_ES: Estos cambios afectarán a este evento y todos los siguientes %s

[ctx: dialog option for all events]
en: All %s
es_ES: Todos los %s

[ctx: dialog option for this and following events]
en: This and following %s
es_ES: Este y los siguientes %s

[ctx: dialog title for edit recurring event]
en: Edit recurring $s
es_ES: Editar $s recurrente

[ctx: dialog title for trash recurring event]
en: Trash recurring $s
es_ES: Enviar a la papelera el $s recurrente

en: event
es_ES: evento

en: events
es_ES: eventos

[ctx: events list widget setting]
en: Limit to featured events only
es_ES: Limitar a eventos destacados únicamente

[ctx: featured events title]
en: Featured %s
es_ES: %s destacado

en: fifth
es_ES: quinto

en: first
es_ES: primero

en: for latitude and longitude to be auto-generated; otherwise, you'll only be able to enter the values manually.
es_ES: para que la latitud y longitud se generen automáticamente; de lo contrario, solo podrá introducir los valores de forma manual.

en: fourth
es_ES: cuarto

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 1
es_ES: día 1

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 10
es_ES: día 10

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 11
es_ES: día 11

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 12
es_ES: día 12

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 13
es_ES: día 13

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 14
es_ES: día 14

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 15
es_ES: día 15

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 16
es_ES: día 16

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 17
es_ES: día 17

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 18
es_ES: día 18

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 19
es_ES: día 19

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 2
es_ES: día 2

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 20
es_ES: día 20

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 21
es_ES: día 21

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 22
es_ES: día 22

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 23
es_ES: día 23

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 24
es_ES: día 24

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 25
es_ES: día 25

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 26
es_ES: día 26

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 27
es_ES: día 27

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 28
es_ES: día 28

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 29
es_ES: día 29

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 3
es_ES: día 3

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 30
es_ES: día 30

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 31
es_ES: día 31

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 4
es_ES: día 4

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 5
es_ES: día 5

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 6
es_ES: día 6

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 7
es_ES: día 7

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 8
es_ES: día 8

[ctx: label for day of month dropdown]
en: day 9
es_ES: día 9

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Friday
es_ES: quinto viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Monday
es_ES: quinto lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Saturday
es_ES: quinto sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Sunday
es_ES: quinto domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Thursday
es_ES: quinto jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Tuesday
es_ES: quinto martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fifth Wednesday
es_ES: quinto miércoles

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Friday
es_ES: primer viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Monday
es_ES: primer lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Saturday
es_ES: primer sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Sunday
es_ES: primer domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Thursday
es_ES: primer jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Tuesday
es_ES: primer martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: first Wednesday
es_ES: primer miércoles

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Friday
es_ES: cuarto viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Monday
es_ES: cuarto lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Saturday
es_ES: cuarto sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Sunday
es_ES: cuarto domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Thursday
es_ES: cuarto jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Tuesday
es_ES: cuarto martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: fourth Wednesday
es_ES: cuarto miércoles

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Friday
es_ES: último viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Monday
es_ES: último lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Saturday
es_ES: último sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Sunday
es_ES: último domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Thursday
es_ES: último jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Tuesday
es_ES: último martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last Wednesday
es_ES: último miércoles

[ctx: label for day of month dropdown]
en: last day
es_ES: último día

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Friday
es_ES: segundo viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Monday
es_ES: segundo lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Saturday
es_ES: segundo sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Sunday
es_ES: segundo domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Thursday
es_ES: segundo jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Tuesday
es_ES: segundo martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: second Wednesday
es_ES: segundo miércoles

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Friday
es_ES: tercer viernes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Monday
es_ES: tercer lunes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Saturday
es_ES: tercer sábado

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Sunday
es_ES: tercer domingo

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Thursday
es_ES: tercer jueves

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Tuesday
es_ES: tercer martes

[ctx: label for day of month dropdown]
en: third Wednesday
es_ES: tercer miércoles

en: last
es_ES: último

[ctx: list separator for final two elements]
en: and
es_ES: y

en: map
es_ES: mapa

en: month
es_ES: mes

en: monthly
es_ES: mensualmente

en: monthly (custom)
es_ES: mensualmente (custom)

[ctx: monthly option for recurrence rule type dropdown]
en: monthly
es_ES: mensualmente

en: months
es_ES: meses

en: never
es_ES: nunca

en: next day
es_ES: día siguiente

[ctx: number suffix for numbers ending in 1]
en: %1$sst day
es_ES: %1$s.er día

[ctx: number suffix for numbers ending in 2]
en: %1$snd day
es_ES: %1$s.o día

[ctx: number suffix for numbers ending in 3]
en: %1$srd day
es_ES: %1$s.er día

[ctx: number suffix for numbers ending in something other than 1, 2, or 3]
en: %1$sth day
es_ES: %1$s.o día

[ctx: occurrence count text]
en: events
es_ES: eventos

en: on
es_ES: el

en: on the
es_ES: en el

en: once
es_ES: una vez

[ctx: once option for recurrence rule type dropdown]
en: once
es_ES: una vez

en: photo
es_ES: foto

[ctx: placeholder used where the true day of the day is determined dynamically]
en: day
es_ES: día

[ctx: pretext for recurrence rule type dropdown]
en: Happens
es_ES: Se repite

en: remove
es_ES: borrar

en: same day
es_ES: mismo día

en: second
es_ES: segundo

en: see all
es_ES: ver todos

en: summary
es_ES: resumen

en: the 10th day of the month
es_ES: el día 10 del mes

en: the 11th day of the month
es_ES: el día 11 del mes

en: the 12th day of the month
es_ES: el día 12 del mes

en: the 13th day of the month
es_ES: el día 13 del mes

en: the 14th day of the month
es_ES: el día 14 del mes

en: the 15th day of the month
es_ES: el día 15 del mes

en: the 16th day of the month
es_ES: el día 16 del mes

en: the 17th day of the month
es_ES: el día 17 del mes

en: the 18th day of the month
es_ES: el día 18 del mes

en: the 19th day of the month
es_ES: el día 19 del mes

en: the 1st day of the month
es_ES: el día 1 del mes

en: the 20th day of the month
es_ES: el día 20 del mes

en: the 21st day of the month
es_ES: el día 21 del mes

en: the 22nd day of the month
es_ES: el día 22 del mes

en: the 23rd day of the month
es_ES: el día 23 del mes

en: the 24th day of the month
es_ES: el día 24 del mes

en: the 25th day of the month
es_ES: el día 25 del mes

en: the 26th day of the month
es_ES: el día 26 del mes

en: the 27th day of the month
es_ES: el día 27 del mes

en: the 28th day of the month
es_ES: el día 28 del mes

en: the 29th day of the month
es_ES: el día 29 del mes

en: the 2nd day of the month
es_ES: el día 2 del mes

en: the 30th day of the month
es_ES: el día 30 del mes

en: the 31st day of the month
es_ES: el día 31 del mes

en: the 3rd day of the month
es_ES: el día 3 del mes

en: the 4th day of the month
es_ES: el día 4 del mes

en: the 5th day of the month
es_ES: el día 5 del mes

en: the 6th day of the month
es_ES: el día 6 del mes

en: the 7th day of the month
es_ES: el día 7 del mes

en: the 8th day of the month
es_ES: el día 8 del mes

en: the 9th day of the month
es_ES: el día 9 del mes

en: the same day:
es_ES: el mismo día:

en: the same time:
es_ES: la misma hora:

en: third
es_ES: tercer

en: week
es_ES: semana

en: weekly
es_ES: semanalmente

en: weekly (custom)
es_ES: semanalmente (custom)

[ctx: weekly option for recurrence rule type dropdown]
en: weekly
es_ES: semanalmente

en: weeks
es_ES: semanas

en: year
es_ES: año

en: yearly
es_ES: anualmente

en: yearly (custom)
es_ES: anualmente (custom)

[ctx: yearly option for recurrence rule type dropdown]
en: yearly
es_ES: anualmente

en: years
es_ES: años
